Fredericia Byråd

Fredericia Byråd

Se dine byrådspolitikere

Fredericia Kommunes Byråd består af 21 medlemmer, hvor Jacob Bjerregaard (A) er borgmester, Susanne Eilersen (O) er 1. viceborgmester og Ole Steen Hansen (A) er 2. viceborgmester. 

Byrådet er valgt for en periode på fire år, hvor nuværende periode er 2018-2021. 

Læs mere om de enkelte byrådsmedlemmer her på siden. Du kan også se, hvordan du kommer i kontakt med dem. 

Socialdemokratiet (A)

Jacob Bjerregaard (A), Borgmester

Økonomiudvalget, formand
jacob.bjerregaard@fredericia.dk
Tlf: 72 10 71 00
 

Ole Steen Hansen (A)

2. viceborgmester
Økonomiudvalget
Børne- og Skoleudvalget, formand
By- og Planudvalget
ole.s.hansen@fredericia.dk
Tlf: 41 17 19 81

 

Steen Wrist Ørts (A)

By- og Planudvalget, formand
steen.wrist@fredericia.dk
Tlf: 29 16 42 61

 

Lise Nielson (A)

Miljø- og Teknikudvalget
Demokrati- og Borgerudvalget, næstformand
lise.nielson@fredericia.dk
Tlf: 26 18 90 59

 

Bente Ankersen (A)

Senior- og Handicapudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget
Demokrati- og Borgerudvalget
Børn- og Ungeudvalget, formand
bente.ankersen@fredericia.dk
Tlf: 41 16 59 16

 

Susanne Bjerregaard Mørck (A)

Senior- og Handicapudvalget, formand
Sundhedsudvalget
susanne.bjerregaard.morck@fredericia.dk
Tlf: 22 15 47 42
 

Christian Bro (A)

Økonomiudvalget
Miljø- og Teknikudvalget, formand
christian.bro@fredericia.dk
Tlf: 20 85 01 92
 

Lars Ejby Pedersen (A)

Økonomiudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget, formand
By- og Planudvalget
lars.ejby@fredericia.dk
Tlf: 40 54 83 78

 

Turan Savas (A)

Sundhedsudvalget, næstformand
Social- og beskæftigelsesudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
turan.savas@fredericia.dk 
Tlf: 40 58 59 87

 

Anette Hyre-Jensen (A)

Senior- og Handicapudvalget
Sundhedsudvalget
Uddannelsesudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget
anette.hyre-jensen@fredericia.dk
Tlf: 22 15 36 10

Søren Larsen (A)

Gruppeformand

Økonomiudvalget
Social- og Beskæftigelsesudvalget, næstformand
Uddannelsesudvalget
Helhedsplansudvalget
soren.larsen@fredericia.dk
Tlf: 22 20 56 02

Tina Horne (A)

Børne- og Skoleudvalget
Uddannelsesudvalget
By- og Planudvalget
tina.horne@fredericia.dk
Tlf: 22 15 53 97

John Nyborg (A)

Social- og Beskæftigelsesudvalget
By- og Planudvalget
Miljø- og Teknikudvalget, næstformand
john.nyborg@fredericia.dk
Tlf: 41 23 91 18
Dansk Folkeparti (O)

Susanne Eilersen (O)

1. viceborgmester, gruppeformand
Økonomiudvalget
Sundhedsudvalget, formand
Senior- og Handicapudvalget
susanne.eilersen@fredericia.dk 
Tlf: 61 62 45 25

Inger Nielsen (O)

Børne- og Skoleudvalget
Uddannelsesudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
Social- og Beskæftigelsesudvalget
inger.nielsen@fredericia.dk
Tlf: 2219 7525
Venstre (V)

Peder Wittendorff Tind  (V)

Gruppeformand
Social- og Beskæftigelsesudvalget, formand
Helhedsplansudvalget
Sundhedsudvalget
peder.tind@fredericia.dk
Tlf: 22 13 70 29

 

Christian Jørgensen (V)

Økonomiudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget, næstformand
Demokrati- og Borgerudvalget, formand
christian.jorgensen@fredericia.dk
Tlf: 24 61 11 99

 

Pernelle Jensen  (V)

Økonomiudvalget
Børne- og Skoleudvalget
Uddannelsesudvalget, formand
pernelle.jensen@fredericia.dk
Tlf: 25 47 08 57
 

Kenny Bruun Olsen (V)

By- og Planudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
Børn- og Ungeudvalget, næstformand
kenny.olsen@fredericia.dk 
Tlf: 25 47 04 97
Enhedslisten (Ø)

Cecilie Roed Schultz (Ø)

Økonomiudvalget
Senior- og Handicapudvalget, næstformand
Børne- og Skoleudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
cecilie.schultz@fredericia.dk
Tlf: 61 33 16 32
Løsgænger

Karsten Byrgesen

Kultur- og Idrætsudvalget
By- og Planudvalget
karsten.byrgesen@fredericia.dk
Tlf: 50 69 34 36
Feedback