Rådhussalen

Fredericia Byråd

Se dine byrådspolitikere

Fredericia Kommunes Byråd består af 21 medlemmer, hvor Jacob Bjerregaard (A) er borgmester, Susanne Eilersen (O) er 1. viceborgmester og Ole Steen Hansen (A) er 2. viceborgmester. 

Byrådet er valgt for en periode på fire år, hvor nuværende periode er 2014-2017. 

Læs mere om de enkelte byrådsmedlemmer her på siden. Du kan også se, hvordan du kommer i kontakt med dem. 

Socialdemokratiet (A)

Jacob Bjerregaard

Jacob Bjerregaard (A), Borgmester

Økonomiudvalget, formand
jacob.bjerregaard@fredericia.dk
Tlf: 72 10 71 00
 

Ole Steen Hansen

Ole Steen Hansen (A)

2. viceborgmester, gruppeformand
Økonomiudvalget
Uddannelsesudvalget
Børne- og Skoleudvalget, formand
ole.s.hansen@fredericia.dk
Tlf: 41 17 19 81

 

Steen Wrist Ørts

Steen Wrist Ørts (A), politisk ordfører

Uddannelsesudvalget
Demokrati- og Borgerudvalget
By- og Planudvalget, formand
Arbejdsmarkeds- og Integrationsudvalget
steen.wrist@fredericia.dk
Tlf: 29 16 42 61

 

Henning Due Lorentzen

Henning Due Lorentzen (A)

Økonomiudvalget
Social- og Omsorgsudvalget, formand
henning.lorentzen@fredericia.dk
Tlf: 24 41 91 62

 

Bente Ankersen

Bente Ankersen (A)

Social- og Omsorgsudvalget, næstformand
Kultur- og Idrætsudvalget
Børn- og Ungeudvalget, næstformand
bente.ankersen@fredericia.dk
Tlf: 41 16 59 16

 

Bente Gertz

Bente Gertz (A)

Sundhedsudvalget
Børne- og Skoleudvalget
bente.gertz@fredericia.dk
Tlf: 21 72 71 02
 

Christian Bro

Christian Bro (A)

Miljø- og Teknikudvalget, formand
By- og Planudvalget
christian.bro@fredericia.dk
Tlf: 20 85 01 92
 

Lars Ejby Pedersen

Lars Ejby Pedersen (A)


Kultur- og Idrætsudvalget, formand
By- og Planudvalget
lars.ejby@fredericia.dk
Tlf: 40 54 83 78

 

Turan Savas

Turan Savas (A)

Kultur- og Idrætsudvalget
Arbejdsmarkeds- og Integrationsudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
turan.savas@fredericia.dk 
Tlf: 40 58 59 87

 

Laila Løhde Møller (A)

Uddannelsesudvalget
Miljø- og Teknikudvalget
laila.moller@fredericia.dk 
Tlf: 2873 7631

 

Venstre (V)
Socialistisk Folkeparti (F)
Enhedslisten (Ø)
Byrådets træffetid

Før hvert byrådsmøde er der 25 minutters ”cafétid” i rådhusets forhal.

Her er der mulighed for at komme i dialog og stille spørgsmål direkte til byrådspolitikerne.

Byrådets træffetid starter en halv time før byrådsmødet.

Feedback