Velkommen til UU Fredericia

Vi hjælper og rådgiver børn, unge, forældre, skoler, virksomheder og øvrige samarbejdspartnere, når der skal vælges ungdomsuddannelse

UU Fredericia er et professionelt og institutions uafhængigt vejledningscenter, som skal bidrage til at alle unge i Fredericia Kommune vælger en ungdomsuddannelse, som de er motiverede for og som de har forudsætningerne for at gennemføre.

Vores opgave er:

  • At vejlede elever i grundskolen
  • At vejlede unge om valg af uddannelse og erhverv
  • At vejlede unge med særlig behov for vejledning
  • At vejlede unge op til 25 år, der ikke er i uddannelse og beskæftigelse

Vi har kontor på Fredericia Uddannelsescenter, Mosegårdsvej 2a. Se evt. også 'Kontaktinformation' i højre side.
 

 

Personaleoversigt

Anders Ladegaard, Centerleder
Tel: 4077 7568
Mail: anders.ladegaard@fredericia.dk

Anne Linnet
Uddannelsesvejleder- Kirstinebjergskolen
Tel. 2256 8745
Mail: anne.linnet@fredericia.dk

Anne-Mette Andersen
Uddannelsesvejleder - Ungeafdelingen
Tel. 2278 1170
Mail. anne-mette.a.andersen@fredericia.dk

Bettina Dichmann
Uddannelsesvejledning - STU, Frederiksodde, center for høretab
Tel. 2534 7671
Mail: bettina.dichmann@fredericia.dk

Ditte Grundahl Toft
Uddannelsesvejleder (barselsorlov)
Tel. 2086 7488
Mail: ditte.toft@fredericia.dk

Heidi Berg
Tel. 2074 3742
Mail: heidi.berg@fredericia.dk

Laila Josefsen
Overgangsmentor - Ungevejledningen
Tel. 5072 3398
Mail: laila.josefsen@fredericia.dk

Line Pihl Rasmussen
Uddannelsesvejleder - Ullerup Bæk Skole
Tel. 4098 8505
Mail: line.rasmussen@fredericia.dk

Lisbeth Galtung-Melchior
Projektkoordinator - Administrationen
Tel. 2215 1460
Mail: lisbeth.galtung-melchior@fredericia.dk

Lone Friis Jensen
Specialist - administrationen, ungedatabasen, statistik
Tel. 2278 0912
Mail: lone.jensen@fredericia.dk

Martin Bruun
Uddannelsesvejleder - Kirstinebjergskolen, Ung Fredericia
Tel: 2534 7546
Mail: martin.bruun@fredericia.dk

Nina Risberg
Uddannelsesvejleder - STU, Frederiksodde, center for høretab
Tel. 2277 0939
Mail: nina.j.risberg@fredericia.dk

Pernille Gajhede Pedersen
Uddannelsesvejleder - Ungevejledningen
Tel. 2256 8752
Mail: pernille.pedersen@fredericia.dk

Rasmus Ørnberg
Afdelingsleder - Administrationen
Tel. 5084 6653
Mail: rasmus.andersen@fredericia.dk

Ruth Axø
Uddannelsesvejleder - Ullerup Bæk Skole, Fredericia Friskole
Tel. 2278 0507
Mail: ruth.axo@fredericia.dk

Simon Tronhjem
Uddannelsesvejleder - Fjordbakkeskolen, Fredericia Realskole
Tel. 2521 5633
Mail: simon.tronhjem@fredericia.dk

Thomas Beksgaard
Uddannelsesvejleder - Ung Fredericia, virksomhedssamarbejde
Tel. 2085 3079
Mail: thomas.beksgaard@fredericia.dk

Tommy Nielsen
Uddannelsesvejleder - Erritsø Fællesskole, Sct. Knuds Skole
Tel. 4165 6330
Mail: tommy.nielsen@fredericia.dk

Ungevejledningen
Tel. 2275 1778

 

 

Vores moralske kerneformål

Vores moralske kerneformål er, at:

'Alle unge skal opdage, hvad de kan, ved og vil'

Derfor:

  • møder vi alle unge med nysgerrighed og omsorg.
  • er vi autentiske, uvildige og tilgængelige.
  • handler vi og finder løsninger.
  • er vi tværfaglige brobyggere