Fredericia Byråd
Slå adgang med tegn til/fra

Fredericia Byråd

Se dine byrådspolitikere

Fredericia Kommunes Byråd består af 21 medlemmer, hvor Steen Wrist (A) er borgmester, Susanne Eilersen (O) er 1. viceborgmester og Ole Steen Hansen (A) er 2. viceborgmester. 

Byrådet er valgt for en periode på fire år, hvor nuværende periode er 2018-2021. 

Læs mere om de enkelte byrådsmedlemmer her på siden. Du kan også se, hvordan du kommer i kontakt med dem. 

Socialdemokratiet (A)

Steen Wrist Ørts

Steen Wrist (A), Borgmester

Økonomiudvalget, formand
steen.wrist@fredericia.dk
Tlf: 72 10 71 00(fastnet)
 

Ole Steen Hansen

Ole Steen Hansen (A)

2. viceborgmester
Økonomiudvalget
Børne- og Skoleudvalget, formand
Uddanneleseudvalget
ole.s.hansen@fredericia.dk
Tlf: 41 17 19 81

 

Lise Nielson

Lise Nielson (A)

Miljø- og Teknikudvalget, næstformand
Demokrati- og Borgerudvalget
lise.nielson@fredericia.dk
Tlf: 26 18 90 59

 

Bente Ankersen

Bente Ankersen (A)

Senior- og Handicapudvalget
Sundhedsudvalget
Børn- og Ungeudvalget, formand
bente.ankersen@fredericia.dk
Tlf: 41 16 59 16

 

Susanne Bjerregaard Mørck

Susanne Bjerregaard Mørck (A)

Kultur- og Idrætsudvalget, formand
Børne- og Skoleudvalget
susanne.bjerregaard.morck@fredericia.dk
Tlf: 22 15 47 42
 

Christian Bro

Christian Bro (A)

Økonomiudvalget
Miljø- og Teknikudvalget, formand
christian.bro@fredericia.dk
Tlf: 20 85 01 92
 

Lars Ejby Pedersen

Lars Ejby Pedersen (A)

Økonomiudvalget
Senior- og Handicapudvalget, formand
By- og Planudvalget
lars.ejby@fredericia.dk
Tlf: 40 54 83 78

 

Turan Savas

Turan Savas (A)

Sundhedsudvalget, næstformand
By- og Planudvalget
Miljø- og Teknikudvalget
Formand Helhedsplanudvalget
turan.savas@fredericia.dk 
Tlf: 40 58 59 87

 

Anette Hyre-Jensen

Anette Hyre-Jensen (A)

Demokrati- og Borgerudvalget, næstformand
Uddannelsesudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget
Social- og Beskæftigelsesudvalget
anette.hyre-jensen@fredericia.dk
Tlf: 22 15 36 10

Søren Larsen

Søren Larsen (A)

Gruppeformand

Økonomiudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget
Formand, By- og Planudvalget
soren.larsen@fredericia.dk
Tlf: 22 20 56 02

Tina Horne

Tina Horne (A)

Sundhedsudvalget
Uddannelsesudvalget
By- og Planudvalget
Helhedsplanudvalget
tina.horne@fredericia.dk
Tlf: 22 15 53 97

John Nyborg

John Nyborg (A)

Social- og Beskæftigelsesudvalget, næstformand
Senior- og Handicapudvalget
By- og Planudvalget
Miljø- og Teknikudvalget
john.nyborg@fredericia.dk
Tlf: 41 23 91 18

Finn Muus

Finn Muus (A)

Social- og Beskæftigelsesudvalget
Senior- og Handicapudvalget
finn.muus@fredericia.dk
Tlf: 2551 2758
Dansk Folkeparti (O)
Susanne Eilersen

Susanne Eilersen (O)

1. viceborgmester, gruppeformand
Økonomiudvalget
Sundhedsudvalget, formand
Senior- og Handicapudvalget
susanne.eilersen@fredericia.dk 
Tlf: 23 30 24 90

Inger Nielsen

Inger Nielsen (O)

Børne- og Skoleudvalget
Uddannelsesudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
Social- og Beskæftigelsesudvalget
inger.nielsen@fredericia.dk
Tlf: 2219 7525
Venstre (V)

Peder Wittendorff Tind

Peder Wittendorff Tind  (V)

Gruppeformand
Social- og Beskæftigelsesudvalget, formand
Helhedsplansudvalget
Sundhedsudvalget
peder.tind@fredericia.dk
Tlf: 22 13 70 29

 

Christian Jørgensen

Christian Jørgensen (V)

Økonomiudvalget
Kultur- og Idrætsudvalget, næstformand
Demokrati- og Borgerudvalget, formand
christian.jorgensen@fredericia.dk
Tlf: 24 61 11 99

 

Pernelle Jensen

Pernelle Jensen  (V)

Økonomiudvalget
Børne- og Skoleudvalget
Uddannelsesudvalget, formand
pernelle.jensen@fredericia.dk
Tlf: 25 47 08 57
 

Kenny Bruun Olsen

Kenny Bruun Olsen (V)

By- og Planudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
Børn- og Ungeudvalget, næstformand
kenny.olsen@fredericia.dk 
Tlf: 25 47 04 97
Enhedslisten (Ø)
Cecilie Roed Schultz

Cecilie Roed Schultz (Ø)

Økonomiudvalget
Senior- og Handicapudvalget, næstformand
Børne- og Skoleudvalget, næstformand
Miljø- og Teknikudvalget
cecilie.schultz@fredericia.dk
Tlf: 61 33 16 32
Nye Borgerlige (D)

Karsten Byrgersen

Karsten Byrgesen (D)

Kultur- og Idrætsudvalget
By- og Planudvalget
karsten.byrgesen@fredericia.dk
Tlf: 50 69 34 36